Ahmet Selim Yurdakul

Ahmet Selim Yurdakul

Akademisyen

Prof. Dr. Ahmet Selim Yurdakul, 1966 yılında Ankara’da doğdu. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni bitirdikten sonra Atatürk Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde uzmanlığını tamamladı ve aynı hastanede Eğitim kadrosunda başasistan olarak hizmet ettikten sonra Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalına atanan Yurdakul, sırasıyla doçentlik ve profesörlük ünvanını almaya hak kazandı.

Türk Göğüs Hastalıkları Yeterlilik Kurulu “Board Sınavı” Türkiye Birincilik Ödülü Başarı Belgesi olan ve yurt dışında Almanya’da Heidelberg Üniversitesi’nde eğitim gören Yurdakul, ayrıca “İletişim Becerileri” ve “Probleme Dayalı Öğretim”  konularında da eğitim alarak üniversite öğrencilerine eğitim vermektedir.

Uluslararası ve Ulusal alanda 165 adet Bilimsel Makale ve Bildirisi olan Yurdakul, farklı bilimsel konularda yer alan 10 adet kitapta bölüm editörlüğü ve yazıları ile “Türk Sağlık Sistemi” adlı kitabı ve MHP Türkiz Dergisi “Sağlığımız ve Politikalarımız” bölümü editörlüğü mevcuttur. Ayrıca MHP Alptürk TV’de “Sağlığımız ve Politikalarımız” programını sunmuştur.

MHP Genel Başkan Başdanışmanı olarak görev yapan Ahmet Selim Yurdakul, 2011-2015 yılları arasında MHP Siyaset ve Liderlik Okulu Koordinatörü olarak görev yapmıştır. Ayrıca 2015-2018 yılları arasında MHP Merkez Yönetim Kurulu üyesi olarak görev almıştır. Haziran 2015 yılında yapılan Milletvekilliği seçiminde 25. Dönem ve Kasım 2015 yılında yapılan seçimde ise 26. Dönem Antalya Milletvekili olarak görev yapmıştır. 26. Dönem Milletvekilliği döneminde TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Üyesi ve Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu üyesi olan Yurdakul, ‘’Çölyak Hastalığının Teşhis Aşamasının, Sebeplerinin, Sonuçlarının ve Bu Hastalığa Maruz Kalanlara Sağlanabilecek Yardımların Araştırılarak Alınması Gereken Önlemlerin Belirlenmesine’’ İlişkin Kurulan Meclis Araştırması Komisyonu ve ‘’Uyuşturucu Madde Bağımlılığı ve Yeni Bağımlılık Türlerinin Araştırılarak Bağımlılığın Nedenlerinin ve Alınacak Tedbirlerin Tespit Edilmesi’’ maksadıyla kurulan Meclis Araştırması Komisyonlarında görev almış ve bu iki konuda hazırlanan rapor tamamlanarak TBMM Başkanlığına sunulmuştur. Ayrıca 26. Dönem Milletvekilliği döneminde 9 Kanun Teklifi, 19 Meclis Araştırma Önergesi ve 69 Yazılı Soru Önergesi vermiştir.

14 Mart 2021 tarihinde yapılan MHP 13. Olağan Kongresinde MHP Merkez Yönetim Kurulu üyesi seçilerek görevine devam etmektedir.  Bununla birlikte “COVID-19 Küresel Salgının Siyasi, Sosyal ve Ekonomik Yansımaları” konusunda “Covid-19 Pandemisi Sonrası Sağlık Alanında ve Politikalarında Değişimler” bölümü editörlüğü mevcuttur. İyi düzeyde İngilizce bilen Yurdakul, evli ve 2 çocuk babasıdır.